MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2025 r.
Aktualności

Powrót

2010-04-22 III Festiwal Kultury Kociewskiej otwarty.

W czwartek 22 kwietnia, rozpoczął się III Festiwal Kultury Kociewskiej w Pelplinie. O 13.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dyrektor Ośrodka Kultury Piotr Łaga przywitał zebranych gości i mieszkańców gminy Pelplin. Otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Stanuch, który w sowim wystąpieniu wyraził radość z jego organizacji. Następnie senator RP Andrzej Grzyb, w słowie do zebranych uczestników podkreślił znaczenie organizacji wydarzeń promujących kulturę Kociewia. Otwarcie uświetniła swoim występem Kapela Kociewska ze Starogardu Gd.  Na otwarciu Festiwalu i w jego pierwszym dniu uczestniczyli także: zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki, sekretarz gminy Jolanta Ligmanowska, prezes LGD Wstęga Kociewia Mariusz Śledź, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Kociewski Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Morzeszczyn Piotr Laniecki, Magdalena Olszewska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie, Alicja Słyszewska kierownik Diecezajlnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie, ks. Ireneusz Smagliński dyrektor Radia Głos oraz twórcy z Kociewia, nauczyciele i uczniowie pelplińskich szkół, mieszkańcy miasta i gminy Pelplin.

Po otwarciu Festiwalu zebrani mogli obejrzeć wystawę, na której zgromadzone zostały prace kociewskich artystów:

obrazy

Solecki Bogdan - Pelplin

Matuszewska Regina - Czarnylas

Moszczyńska Paulina - Rajkowy

 hafty

Ledwożyw Anna - Starogard Gd.

Leszman Maria - Pelplin

Nowak Katarzyna - Tczew

Erdanowska Maria -Starogard

 rzeźby

Matuszewska Regina - Czarnylas

Miszewski Zenon - Starogard Gd.

Bednarczyk Tomasz - Starogard Gd.

Kulula Andrzej - Pelplin

Baczkowski Leszek – Frank

Andrzej Ostrowski - Tczew

Następnie w czytelni odbyło się seminarium populano-naukowe. Jako pierwsza na temat dziedzictwa kulturowego Kociewia mówiła prof. Maria Pająkowska-Kensik. Prelegentka nawiązała do własnego doświadczenia tradycji, kultury wyniesionej z domu rodzinnego i przedstawiła zarys słownika kociewskiego, który niedawno ukazał się pod Jej redakcją. Drugim punktem seminarium była prezentacja Elementarza Gwary Kociewskiej "Gadómy po naszamó", przedstawiona przez jego autorów Mirosławę Möller i Grzegorza Ollera z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. Na zakończenie Jarosław Wojciechowski z Lokalnej Organizacji Turystycznej przedstawił możliwości turystyki na Kociewiu.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończony został wspólnym poczęstunkiem.

W piątek 23 kwietnia, konkurs gwary kociewskiej w Ośrodku Kultury. Zapraszamy wszystkich chętnych do posłuchania. Wstęp wolny.

W sobotę w godz. 10 – 14 w okolicach targowiska miejskiego odbędą się występy zespołów folklorystycznych, prezentacje gotowania, malowanie haftu i plener malarski. Zapraszamy!

Projekt został dofinansowany
ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013,
Oś 4 Leader, Wdrażanie Lokalnych `Strategii Rozwoju (małe projekty)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: MIriam Łaga


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk