MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2025 r.
Aktualności

Powrót

2022-03-01 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

 

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Źródło: www.ipn.gov.pl

 

1 marca 2022 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się spektakl pt. "W imię wolności". 

 

"W imię wolności” to spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych, którzy po kres życia walczyli, tak z wyboru, jak i konieczności z wrogami suwerennej Polski. Często się o tym nie pamięta, że wielu spośród tych Żołnierzy, których komunizm miał zakopać i pogrążyć, byli uczestnikami nie jednej, a kilku spośród największych wojen XX wieku. Pomimo żołnierskiego zacięcia, byli  po prostu zwykłymi ludźmi, pragnącymi kochać, zakładać rodziny i żyć w wolnej Polsce. Nie Oni wybierali wojnę, to wojna wybrała Ich. Jednak Ich wyborem do końca był honor.

 

Wystąpili:

Michał Rychlicki, Jacek Hinz, Klaudia Górska, Piotr Marchewka, Krystian Rychłowski, Miłosz Szemendera, Majka Rychlicka, Adam Rychlicki, Tomasz Kolos (lektor), Piotr Sakowski (technika)

 

Foto. Jakub Staniszewski tczew.naszemiasto.pl

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk